Rumunia - Klasztory Mołdawskie i Transylwania 9 dni
Zbiórka i wyjazd z Polski zgodnie z rozkładem. Przyjazd na nocleg tranzytowy na Węgrzech, zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.
2. DZIEŃ
Śniadanie. Dalsza podróż przez węgierski Tokay – stolicę regionu słynącego z jedynych na świecie win tokajskich. Czas wolny na zakupy okazów w butelkach jak również w formie rozlewnej jednego z najlepszych win świata Tokaj – „wina królów i króla win”. W programie krótkie zwiedzanie piwnic winiarskich. Wyjazd w kierunku Rumunii. Przejazd do Satu Mare. Przed kolacją spacer po mieście. Zobaczymy główne atrakcje: kościół z łańcuchami, pomnik Ferenca Kolcsey, fontannę Lupa Capitolina, hotel Dacia i secesyjne kamienicy przy Pl. Wolności. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
3. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd do wschodniej części Maramureszu, regionu związanego z licznymi zwyczajami i legendami. Ruszamy do Negresti Oas. Po drodze zobaczymy tradycyjne wioski “Szwabów” (mniejszości narodowej, która przywędrowała tu w czasach Królowej Marii Teresy). Dalsze przejazd już przez rumuńskie wioski pasterskie. Tylko i wyłącznie w tym regionie istnieje tradycja “Sambra oilor”. Dalsza podróż do Sapanty słynnej z wełny, ale i „wesołego cmentarza”. Jego unikalność stanowią drewniane nagrobki z płaskorzeźbami i barwnie malowanymi scenami z życia ziemskiego leżących na cmentarzu osób. Zobaczymy więc pasterza z owcami na hali, urzędnika za biurkiem, aptekarza wśród fiołek. Następnie przejazd przełęczą Prislop do Gura Humorului. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
4. DZIEŃ
Śniadanie. Zwiedzanie unikalnych „malowanych klasztorów” wpisanych na listę UNESCO w miejscowościach: Voronet – Moldovita – Sucevita - Humor. Zespół gotyckich cerkwi pokrytych zewnętrzną polichromią stanowi ewenement na skalę światową. Jednocześnie jakość fresków, narażonych przez wieki na kaprysy przyrody, pozostaje do dnia dzisiejszego zagadką dla konserwatorów sztuki. Każdy zespół klasztorny jest utrzymany w innym kolorze: Voronet w błękicie, Humor w różu indyjskim… Najpierw odwiedzimy słynny klasztor Voronet. Zobaczymy tu przepiękne dobrze zachowane freski z XV wieku. Następnie zwiedzimy klasztor Moldovita, w którym jedna z mniszek powie nam więcej o codziennym życiu zakonnic w tym miejscu. Dalej zwiedzanie Sucevity - "Perły Klasztorów Mołdawii " i wizyta w warsztacie ceramiki z Marginea. Po południu zwiedzanie klasztoru w Humor, założonego przez szlacheckie rodziny. Kolacja u miejskiej polskiej rodziny chłopskiej z grillem przy ognisku w Cacica. To jest jedna z miejscowości, gdzie istnieje polska mniejszość narodowa w Rumunii. Po kolacji powrót do hotelu w Gura Humorului. Nocleg.
5. DZIEŃ
Śniadanie. Opuszczamy Mołdawię i przez przełęcz Tihuta wjeżdżamy do Transylwanii. Krótki postój w Bistricy – dawnym kupieckim mieście Sasów. Potem przejazd przez Reghin do Targu Mures. W trakcie spaceru po mieście odwiedzimy Pałac Kultury i największą cerkiew w Transylwanii. Późnym popołudniem przyjazd do Sibiu - stolicy kultury 2007. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Nocleg.
6. DZIEŃ
Śniadanie. Dzień poświęcony kulturze Sasów siedmiogrodzkich. Piesze zwiedzanie Sibiu słynącego z budynków z „oczami”: stare miasto, ratusz z VI w., katedra, żelazny Most Kłamców – według tradycji jeśli ktoś skłamie na moście, ten ma się zawalić. Przejazd do Sibiel. Na trasie zobaczymy kościół warowny w Cristian i unikalny muzeum naiwnych ikon malowanych na szkle w Sibiel.
Tradycyjna rumuńska obiadokolacja w Sibiel. Powrót do hotelu w Sibiu. Nocleg.
7. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Sigisoary, miasta w całości wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze odwiedzimy Stejarisu – najpiękniejszą wieś w całej Rumunii. Następnie przejazd do Biertan, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych kościołów warownych w Transylwanii. Legenda mówi, że przez 300 lat tu nie było żadnego rozwodu. Przejazd do Sighisoary. Zobaczymy dom, w którym urodził się Drakula, Wieżę Zegarową, szkołę na wzgórzu, kościół na wzgórzu. Powrót do Sibiu. Obiadokolacja, nocleg.
8. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Oradei. Po drodze zwiedzanie Kluż (Cluj Napoca) – dom, w którym urodził się węgierski król Matei Korwin, konny pomnik sławnego króla, kościół św. Michała, Ogród Botaniczny z cieplarniami i ogrodem japońskim. Przyjazd do Oradei czyli Wielkiego Waradynu. Zwiedzanie starówki, m.in.: cerkiew z unikalnym mechanizmem zegarowym wskazującym fazy księżyca, największa katedra barokowa w Transylwanii, przed którą ustawiono pomnik św. Władysława z 1390 roku. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.
9. DZIEŃ
Śniadanie. Wyjazd w kierunku Polski. Przejazd przez Węgry i w zależności do czasu możliwość kąpieli w źródłach termalnych. Powrót do Polski w godzinach wieczornych. Powrót do poszczególnych miejscowości.