Wycieczka do Tallina
Tallin - białe noce i marcepan.
Tallin to stolica i jednocześnie największe miasto Estonii, zlokalizowane nad brzegiem Zatoki Fińskiej. Miasto to stanowi doskonałą kompozycję tradycji i nowoczesności, urzekając gościnnością, wszechobecnym smakiem cynamonu i marcepanu oraz niezapomnianymi białymi nocami. Jakich atrakcji można spodziewać się podczas wycieczki do Tallina?
Białe noce – nie tylko w Petersburgu
Niezwykłe zjawisko astronomiczne, określane jako białe noce, przez wielu turystów kojarzone jest wyłącznie z Petersburgiem. To błąd – także pobyt w Tallinie umożliwia obcowanie z tym unikatowym zjawiskiem. Jako miasto położone na dalekiej północy, Tallin to doskonały punkt obserwacyjny cyklicznie występującego braku całkowitego nocnego zaciemnienia. Dzień wkracza w godziny nocne, ale nie zapada całkowity mrok. W zamian za to doświadczyć można niezapomnianych wrażeń wizualnych, gdy niebo mieni się wszystkimi odcieniami różu i błękitu. Zaś turyści mogą w pełni korzystać z uroków Tallina, nie będąc ograniczeni porą nocną. Na przełomie czerwca i lipca warto zatem odwiedzić estońską stolicę, aby chociaż raz móc obcować z przewrotnością natury i wszechobecnego cyklu dnia i nocy.
Wycieczki do Tallina autokarem
Nieodparty urok Tallina
Tallin to miasto z wielowiekową tradycją, urzekające średniowieczną architekturą kontrastującą z nowoczesnymi apartamentami. Dzięki odzyskaniu przez Estonię niepodległości, oraz szybkiemu rozwojowi gospodarczemu, Europa zyskała możliwość integracji z Tallinem. A wszystko to za sprawą niezwykle rozwiniętej infrastruktury, w tym połączeń lotniczych oraz drogą morską. Dziś zarówno dłuższa wycieczka do Tallina, jak i krótki, weekendowy wypad nie stanowią problemu. I z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Jako jedno z najchętniej odwiedzanych miast wschodnioeuropejskich, Tallin oferuje szereg atrakcji. To miasto z wielowiekową historią i tradycją pełne jest niezwykłej architektury oraz muzeów przybliżających historię tego niezwykłego miejsca. Jednym z najbardziej znanych obiektów Tallina są stare mury obronne wokół Starego Miasta. Wpisana na listę UNESCO Starówka, czyli Dolne Miasto to charakterystyczna architektura z czasów średniowiecza, Plac Ratuszowy gromadzący wieczorami zarówno turystów, jak i mieszkańców, oraz liczne imprezy kulturalne, m. in. Festiwal Starego Miasta. Dawny Ratusz Miejski Raekoda to jedyny zachowany ratusz gotycki w północnej Europie. Można tu zjeść lokalną zupę warzywną, pieczoną kiełbasę oraz suszone mięso. W klimatycznych lokalach ratusza doświadczyć można iście średniowiecznej atmosfery, gdzie półmrok sal rozprasza jedynie nikłe światło świec.
Na krańcu Starówki znajdują się trzy widowiskowe kamienice, znane jako „Trzy siostry”. Wybudowano je w XIV wieku, są zatem jednymi z najstarszych budynków w Tallinie. Tuż obok wieży Kiek in de Kok znajduje się podziemna ekspozycja, przedstawiająca w oryginalny sposób historię Tallina i jego mieszkańców na przestrzeni lat 1219 – 2219. Tak, tak – ta druga data to nie pomyłka. Futurystyczny pociąg zabiera zwiedzających do Tallina przyszłości. A muzea? Tych w Tallinie nie brakuje. Ciekawą ekspozycją może się pochwalić KUMU, czyli muzeum Sztuki Współczesnej. Ultranowoczesna bryła architektoniczna, doskonała lokalizacja na szczycie wzgórza Lasnaberg i zapadające w pamięć eksponaty robią niezapomniane wrażenie. W Muzeum Miejskim Tallinna Linnamuuseum znajdują się liczne makiety i modele budynków. A da miłośników słodkości – Muzeum Marcepanu Kalev. Pokój muzealny przedstawia historię dawnej produkcji leku „na poziom cukru we krwi oraz złamane serce”, który z czasem okazał się znanym na całym świecie przysmakiem, określanym mianem marcepanu. Podejrzeć można tu produkcję prawdziwych marcepanowych cudeniek, z których każda stanowi doskonały pomysł na prezent czy trafioną pamiątkę z Tallina. Zaś zlokalizowana tu najstarsza restauracja w Estonii – Maiasmokk, czyli Łasuch, to miejsce obowiązkowe na kulinarnej mapie Tallina.
A propos kulinariów – w Tallinie poza wszechobecnym marcepanem, warto spróbować m. in. mandli, czyli migdałów w cynamonie czy egzotycznej Elk Soup, czyli zupy z… renifera. Brak jest jednak wybitnie lokalnych, estońskich przysmaków, które charakteryzowałyby tutejszą kuchnię. Warte spróbowania są jeszcze sernik z kminkiem oraz likier Vana Tallin. Trunek ten, stanowiący najczęściej przywożoną z wycieczki do Tallina pamiątkę, to mocny likier na bazie rumu, z wyczuwalna nutą cynamonu, wanilii oraz olejku cytrusowego. Poza butelką Vana Tallin, z estońskiej stolicy warto przywieźć wspomniane wyroby z marcepanu oraz ręcznie wykonywane na drutach szale, rękawiczki czy skarpety. Warte uwagi są także lokalne wyroby z drewna.